Zalety i zastosowania cięcia laserowego
Obróbka laserowa to obecnie technologia, z której możliwości korzysta naprawdę wiele branż przemysłowych. Jeszcze do niedawna laser kojarzył nam się z filmami sci-fi, obecnie technologia ta jest ogólnie dostępna i zdecydowanie wpływa na pozytywny rozwój i możliwości wytwórcze wielu firm. Jakie jednak dokładnie jest zastosowanie cięcia laserowego? Jakimi zaletami odznacza się ta forma obróbki? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania!
Na czym polega cięcie laserowe?
Warto najpierw wyjaśnić, że laser wykorzystywany do obróbki materiałowej to ogólnie mówiąc urządzenie, w którym fotony, czyli cząsteczki światła pobudzane są przez energię elektryczną. W konsekwencji tego emitują one energię w formie światła, a to, skupiane jest w wiązce zwanej wiązką laserową. Wiązka ta jest spójna, spolaryzowana, o bardzo małej rozbieżności, co pozwala na skupienie bardzo dużej ilość energii w małym, precyzyjnym obszarze, który wywiera określony wpływ na dany materiał.
Zastosowanie cięcia laserowego
Technologia cięcia laserem, wykorzystywana jest szczególnie w sytuacji, gdy występuje potrzeba wycięcia bardzo precyzyjnych elementów, często w twardym materiale. Przeważnie cięcia takie wykonuje się w stali - czarnej do grubości 10 mm lub nierdzewnej do grubości 6 mm. Dzięki temu możliwe jest zagwarantowanie dokładności cięcia. Jednak laser daje także możliwość powtarzalnego grawerowania, i to nawet bardzo skomplikowanego. Oczywiście cięcie laserowe jest możliwe na dowolnym materiale. Najczęściej jednak tnie się nim metale, czyli wspomnianą już stal, ale także aluminium a nawet tytan.
Zalety cięcia laserowego
Jakie są główne zalety cięcia laserowego? Przede wszystkim szybkość produkcji. Cięcie laserem trwa szybciej niż innymi metodami, a do tego elementy cięte właściwie nie wymagają dalszej obróbki. Druga sprawa to maksymalne wykorzystanie tworzywa. Laser tnie precyzyjnie, co pozwala zaplanować ścieżkę cięcia i zredukować ilość materiału. Kolejna sprawa to precyzja. Cięcie laserem pozwala wykonać bardzo skomplikowane cięcia beż uszkodzeń tworzywa. Ostatnia rzecz to małe zużywanie się. Laser nie ma kontaktu z materiałem, co ogranicza koszty eksploatacji.
Warto więc skorzystać w swojej firmie z tego, co oferuje cięcie laserowe.